Ochraniacze do łóżeczka stworzone zostały po to, aby zapewniać maluchowi bezpieczny sen i zabawę. Ich zadaniem jest ochrona dziecka przed niebezpieczeństwem, związanym z wkładaniem rączek lub nóżek pomiędzy szczebelki. Są to wykonane z miękkiego materiału akcesoria, które możemy w prosty sposób zamontować przy ramie łóżeczka. Dzięki nim zarówno dziecko, jak i jego rodzice, mogą spać spokojnie.

Zatem który ochraniacz do łóżeczka wybrać? Istnieje kilka rodzajów ochraniaczy do łóżeczka, które różnią się nieco sposobem wykonania, choć ich przeznaczenie jest podobne.


Ochraniacze panelowe

Charakteryzują się miękkimi panelami, które przywiązywane są do łóżeczka za pomocą troków.

Rodzice mogą układać je w dowolnej konfiguracji na ramie łóżeczka, zapewniając dziecku bezpieczeństwo, a jednocześnie montując je tak, aby maluch przez cały czas był widoczny i miał zapewniony odpowiedni przepływ powietrza. Ich zaletą jest to, że panele, choć miękkie, są stosunkowo cienkie, dzięki czemu nie zajmują zbyt wiele przestrzeni w łóżeczku.


Ochraniacze modułowe

Składają się z miękkich poduszek, które również mocowane są do łóżeczka za pomocą troków.

Tak samo, jak w przypadku modeli panelowych, można je układać w dowolnej konfiguracji, aby dziecko przez cały czas było widoczne w łóżeczku. Ich zaletą jest miękkość poduszek, które dobrze chronią malucha przed urazami.

Należy jednak zwrócić uwagę na ich grubość, gdyż moduły zazwyczaj bywają mocno wybrzuszone, warto więc ustawić je tak, żeby, oprócz zapewniania bezpieczeństwa, pozwalały bobasowi również na swobodę w łóżeczku i nie ograniczały dostępu tlenu.


Ochraniacze klasyczne

Wykonane są w formie jednego dłuższego panelu. Ważne jest, aby dobrać odpowiednią długość ochraniacza, która będzie obejmowała wybrany przez nas obszar łóżeczka.

Ochraniacz mocowany jest do ramy za pomocą troków. Jest to proste i bezpieczne rozwiązanie.

Jedyną wadą tego modelu jest to, że nie możemy dowolnie konfigurować jego ustawienia, ponieważ jest jednoczęściowy. Jeżeli jednak dobierzemy odpowiednie wymiary, na pewno uda nam się skutecznie zapewnić dziecku bezpieczeństwo w trakcie snu. Większość modeli wykonana jest z miękkiego materiału, ochraniacze zazwyczaj nie są grube i nie zabierają dużej przestrzeni w łóżeczku.


Ochraniacze z falbanką

Różni się od klasycznego głównie tym, że ozdobiony jest dekoracyjną falbanką, mającą głównie charakter estetyczny.

Jak poprzednie modele, także i ten mocowany jest do łóżeczka za pomocą troków. Miękki i przyjemny w dotyku, zapewnia dobrą ochronę bez zabierania sporej ilości miejsca.


Ochraniacze do łóżeczka w formie wałka

Jaka sama nazwa wskazuje, od pozostałych ochraniaczy różnią się tym, że mają formę wałka. Stanowią ciekawą alternatywę dla ochraniaczy tradycyjnych.

Wykonywane są z jednego kawałka materiału i nie wymagają troczków do przymocowania, dzięki czemu możemy dowolnie zmieniać ich ustawienie. Charakteryzują się dużą miękkością, co pozwalaj dziecku na spokojny sen bez urazów.


Ochraniacze na łóżeczka – dlaczego warto?

Choć w nowoczesnych łóżeczkach szczebelki umieszczane są w taki sposób, że ryzyko zaklinowania się w nich jest niewielkie, to jednak dla większego zabezpieczenia warto uzbroić się w ochraniacze do łóżeczek. Nie tylko uchronią one malucha przed niebezpiecznym wkładaniem rączek lub główki pomiędzy pręty, ale także zwiększą amortyzację w trakcie snu, co jest ważne szczególnie u ruchliwych dzieci.

Niemowlęta zazwyczaj nie wiercą się, gdy śpią, jednak im maluch starszy, tym bardziej robi się niespokojny, co może prowadzić do tego, że uderzy się w twardą ramę łóżka. Ochraniacze zapobiegają takim wydarzeniom, dzięki czemu dzieci mogą spać spokojnie, a w razie zwiększonej ruchliwości, ochraniacz zapewni im odpowiednią ochronę.

Ochraniacze wybierać można także ze względu na rolę dodatkowego ogrzewania otoczenia dziecka. Izolują one łóżeczko od reszty pokoju, dzięki czemu temperatura wewnątrz będzie nieco wyższa. Musimy jednak zwrócić uwagę na to, czy panele ochraniacza nie są przymocowane zbyt gęsto, gdyż maluch musi mieć również dostęp do świeżego powietrza.